Domači tonik iz nežnih cvetov vrtnice

Nekaj časa nazaj sem v reviji, katere naslova se ne spominjam več točno, prebrala, da človeška koža na leto absorbira približno dva kilograma kemičnih snovi, pri čemer kozmetika zraven ni vračunana. Šokanten podatek, o katerega resničnosti bi se verjetno dalo narediti kakšno razpravo ampak pustimo zdaj to. Dejstvo je, da nas večina na dnevni bazi uporablja proizvode, ki niso naravnega izvora. Zato je včasih dobro storiti nekaj zase, si vzeti tistih pet minut dragocenega časa in izdelati kakšen koži prijazen izdelek, ki je ne bo obremenjeval s še dodatno "kemijo."

Danes bi vam rada predstavila pripravo naravnega tonika, katerega izdelava je res preprosta. To je tonik iz dišečih cvetov vrtnice. 

Za izdelavo potrebujemo:

  • 7 večjih cvetov vrtnic (če so manjši, malo več)
  • 1 liter vode
  • manjše stekleničke za shranjevanje (večje niso najboljša izbira, saj zaradi odsotnosti konzervansov odprt tonik ni obstojen dolgo časa)
Najprej si priskrbite cvetove vrtnic. Pri tem pazite, da vrtnice ne boste ravno "oskubili". Če vrtnic ne vzgajate sami, je priporočljivo da tistega, ki za njih skrbi, vprašate za dovoljenje, da ne bo potem kakšnih grdih pogledov. 😜

Tako, cvetove imate in najtežji del je za vami. Zdaj jih razporedite po čisti površini in preglejte, če se kje med njimi slučajno ne skriva kaka mravljica, kakšna žuželka ali pa kaj drugega, kar ne sodi zraven. Potem cvetove položite v večjo posodo.

Prebiranje cvetov

Nato boste zavreli vodo in jo pustili da se res dobro prekuha. To pomeni, da jo pustite vreti še 3-5 minut. Prevreto in še vročo vodo zlijete v skledo s cvetovi in jo pokrijete. Pustite stati šest ur, lahko tudi kakšno urico več (jaz ponavadi pustim kar čez noč).

Cvetove prelijemo z vrelo vodo

V teh šestih urah imate več kot dovolj časa, da pripravite stekleničke. Za stekleničke je pomembno, da so čim bolj sterilne, saj gre konec koncev za izdelek ki ga bomo nanesli na kožo. Stekleničke je tako potrebno dobro oprati, še bolje pa je, če jih v vreli vodi nekaj minut prekuhavate.

Med namakanjem v vodi bodo cvetovi izgubili barvo, zato ne bodite presenečeni, ko boste po šestih urah precedili tekočino in vam bodo na cedilu ostali brezbarvni cvetovi. Še ena informacija; večja kot je koncentracija cvetov, temnejša bo tekočina. Če si želite rožnat tonik, zmanjšajte količino cvetov, vendar s tem zmanjšate tudi koncentracijo koristnih snovi, ki se nahajajo v cvetovih vrtnic.

Cvetovi med namakanjem izgubijo značilno rdečo barvo

Tako, tonik je narejen. Ko ga precedite ga razporedite v manjše stekleničke ali kozarčke z navojem in lično okrasite.

Navodila za uporabo:
Tonik sama ponavadi uporabljam zjutraj in zvečer in sicer tako, da ga s pomočjo vatirane blazinice nanesem na sveže umit obraz. Ker ne vsebuje kemikalij, ga koža dobro sprejme. Vseeno pa ga ne uporabljajte če ste alergični na vrtnice.

Simenc photography

Rok trajanja:
Zaradi naravnih sestavin, ima tonik dokaj kratko življenjsko dobo. Če ga boste shranjevali v omarici in tako ne bo neposredno izpostavljen svetlobi, po vsaki uporabi pa ga boste tudi dobro zaprli, potem vam bo najverjetneje služil približno štirinajst dni. S hranjenjem v hladilniku pa se rok trajanja še podaljša.

Simenc photography

Simenc photography

Simenc photography

Pa uspešno uporabo :-) Vesela bom kakšnega odziva, kako vam je uspelo :-)


Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Ustvarjanje iz domače modelirne mase

DIY ali kaj lahko naredimo iz že porabljenih rolic toaletnega papirja

Kotna knjižna kazalka